| Meetperiode | Noord-Brabant | Nederland |
|---|---|---|
| 2022 | 2.740 | 18.655 |
| 2023 | 2.790 | 19.290 |
| 2024 | 2.990 | 21.600 |
| 2025 | 3.245 | 23.300 |
| 2026 | 3.555 | 25.270 |
Vestigingen op 1 januari. Tot en met 2024 zijn de cijfers definitief, de standen over 2025 en 2026 zijn voorlopig. Onafhankelijke afronding kan een klein verschil opleveren. CBS StatLine 81578NED; selectie 382640, PV30.
De meetpunten voor Noord-Brabant
Het verloop in Noord-Brabant begint bij 2.740 in 2022 en bereikt 3.555 in 2026. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +50, +200, +255, +310 vestigingen. De grootste absolute stap voor Webwinkels in kleding valt tussen 2025 (3.245) en 2026 (3.555). In deze selectie geldt 2022 met 2.740 als laagste meetpunt, en 2026 met 3.555 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 0 onder dat maximum en 815 boven het minimum van Noord-Brabant.
Hoe verhoudt Webwinkels in kleding zich tot het gebied?
Van 2022 tot 2026 verschoof het totaal voor Noord-Brabant van 330.565 naar 375.535 vestigingen. De verandering binnen Webwinkels in kleding was +815, bij een totale regionale beweging van +44.970. In 2022 kwam de categorie daarmee uit op 0,83 procent van Noord-Brabant en in 2026 op 0,95 procent. Binnen dezelfde regio heeft Overige gespecialiseerde bouw een bijna zo grote telling (3.595), vanuit 3.580 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Binnen de bredere bedrijfstak Detailhandel (niet in auto's)
Het CBS deelt Webwinkels in kleding in onder de bredere SBI-afdeling 47 (Detailhandel (niet in auto's)). In Noord-Brabant omvat die in 2026 29.710 vestigingen, waarvan 3.555 in de specifiek geselecteerde categorie vallen. Dat geeft een aandeel van 11,97 procent. Voor Nederland komt Webwinkels in kleding binnen dezelfde afdeling uit op 25.270 van 206.250, dus 12,25 procent. In 2022 was de verhouding voor Noord-Brabant nog 2.740 op 27.485 (9,97 procent).
Voor de afdeling Detailhandel (niet in auto's) vermeldt de oprichtingenstatistiek in Noord-Brabant over 2025 3.230 nieuwe vestigingen. Die telling hoort bij het bredere niveau 47. Wie de 3.230 als nieuwe vestigingen van alleen Webwinkels in kleding zou beschrijven, gebruikt de verkeerde afbakening. Ter voorbereiding op een locatiebezoek kun je dus de actuele stand van 3.555 in Noord-Brabant vergelijken met de instroom van de bredere afdeling, mits je in de bespreking de twee categorieën uit elkaar houdt.
Van Noord-Brabant naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Webwinkels in kleding in 2026 25.270 vestigingen; in 2022 waren het er 18.655. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +35,5%, tegenover +29,7% voor Noord-Brabant. In absolute aantallen ligt Nederland +6.615 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Noord-Brabant in de nationale reeks gaat van 14,69 naar 14,07 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Webwinkels in kleding binnen het regionale totaal van 375.535.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Webwinkels in kleding en een beschikbare beginmeting zijn er 2 met een hogere eindstand dan Noord-Brabant. De stand van 3.555 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Gelderland met 2.515, gevolgd door Utrecht met 1.860. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 0,74 procent in Zeeland tot 1,4 procent in Flevoland. Ter vergelijking staat Noord-Brabant op 0,95 procent voor Webwinkels in kleding.
Van een provinciale beweging naar een bezichtiging
Begin voor een locatieverkenning bij Webwinkels in kleding in Noord-Brabant met de provinciale telling van 3.555. Onderzoek vervolgens één eigen verzorgingsgebied. Hoeveel van zulke vestigingen kom je binnen dat gebied werkelijk tegen? Controleer naast de kaart ook Overige gespecialiseerde bouw, waarvoor het CBS in Noord-Brabant 3.595 vestigingen vermeldt. Een onderneming die op straat hetzelfde publiek lijkt te bedienen kan onder een andere bedrijfsactiviteit vallen. In Gelderland bedraagt de telling voor Webwinkels in kleding 2.515; voor een locatiegesprek blijft de lokale afstand belangrijk.
Vragen voor het vervolg
- Welke waarneming op locatie zou een provinciale ontwikkeling in perspectief plaatsen?
- Bij welke twee meetpunten binnen Webwinkels in kleding zou je eerst extra context opvragen?
- Wat heb je naast de telling voor Noord-Brabant nodig om de volgende stap te onderbouwen?
Bronnen
Welke bron wil je onderzoeken?
Welke locatie of ontwikkeling binnen Webwinkels in kleding in Noord-Brabant wil je verder uitzoeken?
