| Meetperiode | Flevoland | Nederland |
|---|---|---|
| 2022 | 740 | 36.240 |
| 2023 | 735 | 36.195 |
| 2024 | 800 | 37.760 |
| 2025 | 795 | 37.460 |
| 2026 | 835 | 38.600 |
Vestigingen op 1 januari. Tot en met 2024 zijn de cijfers definitief, de standen over 2025 en 2026 zijn voorlopig. Onafhankelijke afronding kan een klein verschil opleveren. CBS StatLine 81578NED; selectie 390600, PV24.
De meetpunten voor Flevoland
Het verloop in Flevoland begint bij 740 in 2022 en bereikt 835 in 2026. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen -5, +65, -5, +40 vestigingen. De grootste absolute stap voor Restaurants, andere eetgelegenheden valt tussen 2023 (735) en 2024 (800). In deze selectie geldt 2023 met 735 als laagste meetpunt, en 2026 met 835 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 0 onder dat maximum en 100 boven het minimum van Flevoland.
Hoe verhoudt Restaurants, andere eetgelegenheden zich tot het gebied?
Van 2022 tot 2026 verschoof het totaal voor Flevoland van 53.915 naar 64.395 vestigingen. De verandering binnen Restaurants, andere eetgelegenheden was +95, bij een totale regionale beweging van +10.480. In 2022 kwam de categorie daarmee uit op 1,37 procent van Flevoland en in 2026 op 1,3 procent. Binnen dezelfde regio heeft Kappers een bijna zo grote telling (830), vanuit 735 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Binnen de bredere bedrijfstak Eet- en drinkgelegenheden
Het CBS deelt Restaurants, andere eetgelegenheden in onder de bredere SBI-afdeling 56 (Eet- en drinkgelegenheden). In Flevoland omvat die in 2026 1.740 vestigingen, waarvan 835 in de specifiek geselecteerde categorie vallen. Dat geeft een aandeel van 47,99 procent. Voor Nederland komt Restaurants, andere eetgelegenheden binnen dezelfde afdeling uit op 38.600 van 76.640, dus 50,37 procent. In 2022 was de verhouding voor Flevoland nog 740 op 1.375 (53,82 procent).
Voor de afdeling Eet- en drinkgelegenheden vermeldt de oprichtingenstatistiek in Flevoland over 2025 195 nieuwe vestigingen. Die telling hoort bij het bredere niveau 56. Wie de 195 als nieuwe vestigingen van alleen Restaurants, andere eetgelegenheden zou beschrijven, gebruikt de verkeerde afbakening. Ter voorbereiding op een locatiebezoek kun je dus de actuele stand van 835 in Flevoland vergelijken met de instroom van de bredere afdeling, mits je in de bespreking de twee categorieën uit elkaar houdt.
Van Flevoland naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Restaurants, andere eetgelegenheden in 2026 38.600 vestigingen; in 2022 waren het er 36.240. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +6,5%, tegenover +12,8% voor Flevoland. In absolute aantallen ligt Nederland +2.360 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Flevoland in de nationale reeks gaat van 2,04 naar 2,16 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Restaurants, andere eetgelegenheden binnen het regionale totaal van 64.395.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Restaurants, andere eetgelegenheden en een beschikbare beginmeting zijn er 11 met een hogere eindstand dan Flevoland. De stand van 835 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Drenthe met 855, gevolgd door Zeeland met 1.105. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 1,31 procent in Utrecht tot 2,14 procent in Zeeland. Ter vergelijking staat Flevoland op 1,3 procent voor Restaurants, andere eetgelegenheden.
Van een provinciale beweging naar een bezichtiging
Begin voor een locatieverkenning bij Restaurants, andere eetgelegenheden in Flevoland met de provinciale telling van 835. Onderzoek vervolgens één eigen verzorgingsgebied. Hoeveel van zulke vestigingen kom je binnen dat gebied werkelijk tegen? Controleer naast de kaart ook Kappers, waarvoor het CBS in Flevoland 830 vestigingen vermeldt. Een onderneming die op straat hetzelfde publiek lijkt te bedienen kan onder een andere bedrijfsactiviteit vallen. In Drenthe bedraagt de telling voor Restaurants, andere eetgelegenheden 855; voor een locatiegesprek blijft de lokale afstand belangrijk.
Vragen voor het vervolg
- Welke waarneming op locatie zou een provinciale ontwikkeling in perspectief plaatsen?
- Bij welke twee meetpunten binnen Restaurants, andere eetgelegenheden zou je eerst extra context opvragen?
- Wat heb je naast de telling voor Flevoland nodig om de volgende stap te onderbouwen?
Bronnen
Welke bron wil je onderzoeken?
Welke locatie of ontwikkeling binnen Restaurants, andere eetgelegenheden in Flevoland wil je verder uitzoeken?
